Alejandro Aravena #SocialArchitecture | geberit.pl

Alejandro Aravena #SocialArchitecture

Inspirujące wykłady Alejandro Araveny zgromadziły w Warszawie i Krakowie tłumy zainteresowanych architekturą społeczną

Konferencja Aravena SARP fot. Bartek Barczyk

Na zaproszenie firmy Geberit odwiedził Polskę Alejandro Aravena, wybitny twórca, laureat Nagrody Pritzkera i przewodniczący jury tego prestiżowego konkursu, finalista Mies van der Rohe Award – teoretyk i praktyk architektury zaangażowanej społecznie.

Chilijski architekt wygłosił w Warszawie i Krakowie wykład zatytułowany „Alejandro Aravena i architektura, która stawia na pierwszym miejscu ludzi i miejsca, które tego najbardziej potrzebują” oraz spotkał się z przedstawicielami mediów. Pierwsze w Polsce publiczne wystąpienia Araveny były prawdziwym świętem architektury.

Podczas wykładów gość specjalny w sposób otwarty i przystępny mówił o swoich celach, metodach pracy, sukcesach, ale też porażkach.

Dla Araveny zrobienie ikonicznego projektu nie jest celem samym w sobie. Najistotniejszy jest społeczny pożytek. Za najważniejszy etap pracy zespołu projektowego Chilijczyk uważa zadawanie pytań, a nie szukanie odpowiedzi. Architekci, dociekając, powinni skupiać się na kwestiach bezpieczeństwa, sposobach użytkowania budynków i ich charakterze. Ale także na atmosferze, jaka ma w nich panować, emocjach, które mają wywołać. Zdaniem Araveny, im bardziej złożone pytania, także spoza architektury, tym powstaje prostszy projekt. Skoncentrowanie się na tym, co podstawowe, a wyeliminowanie tego, co zbędne, gwarantuje stworzenie obiektów ponadczasowych – fizycznie i kulturowo.

Obejrzyj wykład Alejandro Aravena

Dostęp do pełnego wykładu

Wypełnij formularz, aby otrzymać dostęp do pełnego wykładu Alejandro Aravena

Imię*

Nazwisko*

Email

Fotorelacja z wydarzenia

Wywiad z Alejandro Aravena przed konferencją

Alejandro Aravena and the architecture that prioritizes the people and places, that need it most / Alejandro Aravena i architektura dla najbardziej potrzebujących ludzi i miejsc

Alejandro Aravena

Alejandro Aravena ukończył studia architektoniczne na Universidad Católica de Chile w 1992 roku.

W latach 2000-2005 był profesorem na Uniwersytecie Harvarda, gdzie powstał Elemental, Do Tank założony w 2001 roku, kierowany przez Alejandro Aravena z partnerami Gonzalo Arteaga, Juanem Cerdą, Victorem Oddó i Diego Torresem. W 2010 roku otrzymał tytuł Honorary International Fellow of the Royal Institute of Architects.

Do jego najgłośniejszych projektów należy przede wszystkim zespół Quinta Monroy, czyli mieszkalne budynki socjalne w Chile. Projekt zakładał wybudowanie mieszkań dla stu rodzin o ograniczonych możliwościach finansowych. Alejandro Aravena rozwiązał ten problem tworząc domy o powierzchni zaledwie 36m2, które w miarę możliwości mieszkających tam rodzin mogły zostać rozbudowane do nawet 70m2. Innym, niezwykle ważnym projektem jest monumentalny budynek Katolickiego Uniwersytetu w Santiago w Chile, który został stworzony z myślą o odwróceniu dotychczasowego układu biura - w Siamese Towers to na zewnątrz bryły znajdują się ciągi komunikacyjne. Budynek został także opracowany tak, aby trzykrotnie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.

Od 2011 r. jest członkiem Rady Programu Miast w London School of Economics. W 2014 roku wygłosił wykład TED Global Talk. Prace Araveny i ELEMENTAL zostały wyróżnione m.in.zostały docenione między innymi Srebrnym Lwem na Biennale w Wenecji (2008) i nagrodą Gothenburg Award for Sustainability (2017).

W 2016 roku Aravena otrzymał nagrodę Pritzker Architecture Prize i był kuratorem XV Biennale w Wenecji. Od 2020 roku jest przewodniczącym jury nagrody Pritzkera.

Agenda spotkań Warszawa

Centrum Innowacji Katolickiego Uniwersytetu w Santiago, Chile

wtorek, 19 września 2023 o 14:15-20:30
Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, ul. Foksal 2, Warszawa

szczegóły agendy mogą ulec zmianie

Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim

  • 14.15-14.30 – powitanie i wprowadzenie
  • 14.30-16.15 - wykład Alejandro Araveny
  • 16.30-17.45 sesja krótkich prezentacji
    • Fundacja Brda (Polska), CO-HATY (Ukraina), Habitat for Humanity Poland, Port Architekci (Polska), Spolka (Słowacja), Marlena Wolnik (Polska), Kuba Snopek (Polska), MAK – Mobile Architectural Studio (Czechy).
  • 18.00-18.45 dwie prezentacje
    • xystudio (Polska), Urząd Miasta Lwowa – zespół architekta miasta (Ukraina)
  • 18.45-20.30- Pytania, odpowiedzi i dyskusja z udziałem Alejandro Araveny, innych prelegentek i prelegentów oraz publiczności

Autorem programu jest Hubert Trammer.

Kraków

Zespół mieszkaniowy w Monterrey, Meksyk

środa, 20 września 2023 o 18.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26, 30-302 Kraków

szczegóły agendy mogą ulec zmianie

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim

  • 18.00 - 18.15 - powitanie i wprowadzenie
  • 18.15 - 20.00 - wykład Alejandro Araveny
    (wykład w języku angielskim)