NO TRACE TATRA GEBERIT W TROSCE O TATRY

8 dni, 200 km pieszej wędrówki dookoła Tatr - dokładnie tyle pokonał Marek Kamiński w ramach projektu No Trace Tatra. Jego celem było zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi zmaga się natura za sprawą człowieka, a także zaszczepienie idei odpowiedzialnego podróżowania. To wartości szczególnie blisce marce Geberit, występującej w roli jednego z głównych sponsorów przedsięwzięcia zrealizowanego we współpracy z Instytutem Marka Kamińskiego i Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

Góry wpisane w DNA 

No trace Tatra

Będąc światowym liderem technologii sanitarnej i instalacyjnej, Grupa Geberit stawia sobie ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i konsekwentnie je realizuje. Mimo ponad 140-letniej tradycji marka pozostaje wierna wartościom, jakie są w niej zakorzenione – w dużej mierze wynikającym z kraju pochodzenia. Z jednej strony są to najwyższa jakość i precyzja, a z drugiej troska o środowisko naturalne, ze szczególnym uwzględnieniem gór, które stanowią 60% powierzchni Szwajcarii.

Zmiana świata na lepsze 

No Trace Tatra

Co roku z samego tylko obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego wywożonych jest w sumie 20 ton różnego rodzaju odpadków. Jak to możliwe? Ilość turystów odwiedzających regularnie tereny górskie jest ogromna. Choć wszyscy chcemy cieszyć się ich pięknem, nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy rzucony na ziemię papierek czy butelka to w konsekwencji problem na tak wielką skalę.

Dlatego powstała taka inicjatywa jak No Trace Tatra. Towarzyszyły jej dwie główne idee. Leave No Trace, czyli koncepcja popularyzująca obcowanie z przyrodą bez negatywnego oddziaływania na nią, a także Leave Trail - pozostawianie śladu w umysłach ludzi poprzez własne działania.

W ciągu 8 dni wyprawy, trwającej od 12 do 19 października 2017, Marek Kamiński pokonał w sumie 200 kilometrów. Obrana trasa prowadziła przez doliny, przełęcze i kotliny, a także wzniesienia – zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie Tatr. Podczas swojej wędrówki podróżnik miał okazję doświadczyć wszystkiego tego, co w górach wyjątkowe, ale również przyjrzeć się z bliska trawiącym je problemom.

Marek Kamiński odwiedził miejsca szczególnie dotknięte szkodliwym działaniem ludzi, a także porozmawiał z osobami, które na różne sposoby poświęciły swoje życie górom - badaczami przyrody, ratownikami, historykami, folklorystami, rdzennymi mieszkańcami, właścicielami schronisk i turystami. Niektóre z tych spotkań były planowane, inne zupełnie przypadkowe, ale każde z nich wniosło do projektu inne, wyjątkowe spojrzenie na istotę problemu.

Na swojej trasie Marek Kamiński odwiedzał i spotykał wyjątkowe osobowości, ale również sam przyjmował gości. Piątego dnia podróży dołączył do niego Marcin Świerc - ultramaratończyk, utytułowany biegacz górski, reprezentant kadry narodowej na Mistrzostwach Europy i Świata, którego w sportowych zmaganiach wspiera Geberit.