Planowanie pomieszczeń sanitarnych Jeszcze lepsze planowanie łazienki – z firmą Geberit

Dobry plan łazienki jest niezbędny 

Łazienka jako miejsce odosobnienia, w którym spędza się dużo czasu

W ciągu przeciętnego życia spędzamy około 850 dni w łazience, co daje łącznie ponad 2 lata naszego życia. Bierzemy prysznic około 30 000 razy i spędzamy ponad 300 dni na toalecie. Kiedy poznamy te liczby, łazienka jest zdecydowanie ważniejsza, niż mogłoby się wydawać.

Aby mieć pewność, że łazienka spełnia indywidualne potrzeby i jest przyjemnym miejscem wypoczynku, dobre zaplanowanie łazienki zgodnie z osobistymi wymaganiami użytkowników, ma kluczowe znaczenie.

W ten sposób Geberit wspiera profesjonalistów w planowaniu idealnej łazienki zgodnie z oczekiwaniami klientów i wprowadzaniem ich projektów w życie. Sukces projektu zależy od efektywnego planowania pomieszczeń sanitarnych w porozumieniu z docelowym użytkownikiem.

Partnerskie planowanie instalacji sanitarnych

Geberit jako niezawodny partner dla specjalistów ds. instalacji sanitarnych

W firmie Geberit zawsze możesz liczyć na doświadczonego partnerem posiadającego szeroką wiedzę specjalistyczną.

Skorzystaj z naszego szerokiego wsparcia w postaci rozwiązań produktowych, szkoleń czy specjalistycznych warszatów.

Dowiedz się więcej o szkoleniach Geberit

Optymalne planowanie pomieszczeń sanitarnych Wskazówki dotyczące organizacji łazienki

  • Przemyślane planowanie łazienki rozpoczyna się już w momencie wejścia do pomieszczenia. Zwróć szczególną uwagę na linię widzenia.
  • Strefa umywalki jest na ogół umiejscowiona w sercu łazienki. Powinna być łatwo dostępna i zlokalizowana w pobliżu strefy wejścia.
  • Z drugiej strony, aby zapewnić prywatność,WC nie powinno być bezpośrednio widoczne od wejścia. Ten element łazienkowy idealnie nadaje się do montażu za ścianką instalacyjną lub we wnęce.
  • Prysznice cieszą się większą popularnością wśród klientów niż wanny. Mając to na uwadze, należy przeznaczyć więcej przestrzeni na ten cel już na etapie planowania.
  • Widok z wanny powinien zapewniać Ci relaks. W związku z tym lepiej, aby korzystając z niej, być zwróconym twarzą do okna, a nie toalety lub grzejnika.
  • Umiejscowienie umywalki blisko drzwi jest praktyczne, jeśli chcesz po prostu umyć ręce lub szybko poprawić fryzurę.
  • Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że pomieszczenia z dużymi lustrami w strefie wejściowej wydają się większe i bardziej otwarte.
Planując pomieszczenie sanitarne, należy wziąć pod uwagę linię wzroku – ukrytą strefę WC
W małych łazienkach szczególnie ważne są strefy ruchu i komunikacji

Układ pomieszczeń w łazience Zwróć uwagę na obszary ruchu i komunikacji

Przestrzeganie pewnych minimalnych odległości i wymiarów jest niezbędne w każdym dobrym projekcie łazienki, aby zapewnić maksymalny komfort. Jest to jedyny sposób na zapewnienie, że elementy łazienki, takie jak strefa umywalki lub WC, mogą być wygodnie używane. Oprócz miejsca na urządzenia sanitarne w łazience, zawsze należy uwzględnić wystarczającą przestrzeń do poruszania się i komunikacji.

Obszar ruchu: Przed każdym elementem łazienki należy zaplanować minimalną wolną powierzchnię podłogi. Obszary ruchu mogą się pokrywać tylko wtedy, gdy nie przewiduje się jednoczesnego korzystania z elementów łazienki. Należy również przestrzegać lokalnie obowiązujących norm w zakresie zalecanych minimalnych wymiarów.

Powierzchnia komunikacyjna: Aby umożliwić nieograniczony dostęp podczas jednoczesnego korzystania z elementów łazienki, oprócz strefy ruchu należy zaplanować także strefę komunikacyjną.

Renova Compact: W łazienkach gościnnych ważne są także strefy ruchu i komunikacji
Planując pomieszczenie sanitarne, należy uwzględnić obszary ruchu i komunikacji

Cyfrowe narzędzia planowania dla profesjonalistów 

Geberit oferuje szeroką gamę cyfrowych narzędzi do planowania dla profesjonalistów, takich jak Geberit ProPlanner

Inżynierowie sanitarni, instalatorzy i architekci mają do dyspozycji wiele przydatnych narzędzi planowania:

Systemy instalacyjne Podstawy projektowania łazienki

System instalacyjny z Duofixem

Systemy instalacyjne stanowią obecnie powszechnie przyjęty standard i stanowią podstawę projektowania i wyposażenia łazienek oraz pomieszczeń sanitarnych. Składają się z konstrukcji szkieletowej i związanych z nią elementów montażowych, uzupełnionych rurociągami zaopatrującymi i kanalizacyjnymi. Systemy instalacyjne można podzielić na trzy obszary:

1. Instalacja “sucha“: Ten system instalacyjny montowany jest przed ścianką działową i następnie przykrywany płytą g-k. Stelaże podtynkowe wraz z przyłączami montowane w ściance montażowej. Jeśli chodzi o wysokość, mogą one mieć częściową, pełną wysokość pomieszczenia lub kombinację obu. Piony kanalizacyjne można również zintegrować w ściance instalacyjnej.
Odpowiednie systemy obejmują:Geberit Duofix

2. Instalacja “mokra“: ma miejsce kiedy nie używasz ścianek instalacyjnych, produkty instalowane są bez profili, ale zostają zabudowane cegłą i zaprawą w procesie instalacji. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane podczas renowacji, gdy po starej spłuczce podtynkowej zostaje nisza, którą można wypełnić takim rozwiązaniem jak Geberit Kombifix

3. Ścianki wolnostojące: Wykorzystuje się je przede wszystkim do aranżacji wnętrz przestronnych łazienek. Można je stosować wyłącznie w konstrukcjach płyt kartonowo-gipsowych przy zastosowaniu odpowiednich profili montażowych. Stoją niezależnie w pomieszczeniu jako wyspa lub są połączone ze ścianą z jednej strony. W przypadku wysp wolnostojących rurociągi doprowadzające i kanalizacyjne prowadzone są przez podłogę lub do podłogi znajdującej się poniżej.

Czy potrzebujesz wiedzieć więcej? 

Czekamy na wiadomość od Ciebie.

Często zadawane pytania dotyczące pomieszczeń sanitarnych 

Poczytaj podobne tematy