„Żyj jak bogaci” Mieszkania socjalne w Wiedniu (AT)

Geberit obchodzi w tym roku 150-lecie istnienia firmy i z tej okazji przygląda się historycznym projektom referencyjnym. Jednym z nich jest osiedle Alt-Erlaa w Wiedniu. Podczas gdy inne duże osiedla mieszkaniowe z lat 70-tych są obecnie uważane za społeczne punkty zapalne lub są wyburzane, Alt-Erlaa pozostaje niezwykle atrakcyjna.

Żaden austriacki architekt nie zbudował więcej mieszkań niż Harry Glück (1925-2016). W samym Wiedniu zaprojektował 16 000 mieszkań w ciągu swojej ponad 50-letniej kariery - większość z nich to mieszkania socjalne. Jedna z jego najsłynniejszych budowli, osiedle Alt-Erlaa, została zbudowana w 1976 roku zgodnie z jego zasadą „Mieszkaj jak bogaty, nawet gdy jesteś biedny”.

Nowoczesne życie za niewielkie pieniądze 

W kompleksie mieszkań socjalnych Alt-Erlaa znajduje się ponad 3200 mieszkań. (© Agata Kadar – stock.adobe.com)

Osiedle charakteryzuje się trzema równoległymi, schodkowymi budynkami szeregowymi wykonanymi z betonu. Gęsto ułożone mieszkania zajmują powierzchnię 70 000 metrów kwadratowych i są domem dla 10 000 osób w przystępnych cenach.

Przestronne tereny zielone i rozbudowana infrastruktura z własną stacją metra, obiektami handlowymi, krytymi basenami, centrami medycznymi i szkołami sprawiają, że Alt-Erlaa jest małym miastem z prawdziwego zdarzenia.

Wyjątkowe jest to, że pomimo dużej gęstości zabudowy, osiedle ma charakter wiejski. W Alt-Erlaa istnieją bliskie więzi sąsiedzkie. Stowarzyszenia i własna stacja telewizyjna wzmacniają poczucie wspólnoty, a rada doradcza najemców dba o interesy mieszkańców.

Rotacja lokatorów jest bardzo niska, zaś czas oczekiwania na wolne mieszkanie jest długi. Nie ma chyba żadnej innej tak dużej inwestycji, w której poziom zadowolenia lokatorów byłby tak wysoki.

Na wysokości przyprawiającej o zawrót głowy 

Centralnym elementem kompleksu są baseny na siedmiu dachach. (© Julius Silver)

Centralnym elementem kompleksu są baseny na siedmiu dachach: znak rozpoznawczy architekta i nowość w budownictwie socjalnym w tamtym czasie. Dlatego też krytycy określili Alt-Erlaa mianem „luksusowego obiektu”.

„Był to jeden z najnowocześniejszych budynków mieszkalnych tamtych czasów” - mówi Andreas Schmidl, regionalny kierownik sprzedaży austriackiego oddziału Geberit.

W latach 1983-1985, kiedy budowano trzeci blok mieszkalny, Andreas Schmidl osobiście pracował na budowie jako instalator wodno-kanalizacyjny i grzewczy.

Systemy odwadniania Geberit 

Aby zainstalować rury PE, niektórzy pracownicy musieli zejść po linie z balkonu niczym alpiniści (© Gesiba)

Wraz z około 100 innymi pracownikami był odpowiedzialny za przygotowanie rur Geberit PE i ich instalację w setkach z ponad 3200 mieszkań.

Wciąż pamięta pracę na zawrotnych wysokościach: „Moi koledzy i ja musieliśmy zejść z balkonu jak alpiniści, aby zainstalować rury PE do odwadniania balkonów na fasadzie budynku”.

Podczas pierwszej fazy budowy zainstalowano również ponad 1000 spłuczek podtynkowych Geberit. Na przestrzeni lat Alt-Erlaa przeszło drobne renowacje. Wizualnie budynek prawie się nie zmienił. Nawet dziś mieszkania socjalne nadal roztaczają urok tamtej epoki.

Galeria zdjęć 

Zapisz się do eView Newsletter Geberit dla architektów

Kolaż zdjęć (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.