Tu gra muzyka Dom Muzyki Węgier, Budapeszt(HU)
„Dom Muzyki Węgier” w historycznym parku stolicy Węgier, Budapesztu, z łatwością tworzy harmonię między naturą a sztuką. Jego architektura jest zaproszeniem dla wszystkich mieszkańców miasta do wejścia i posłuchania.
Gigantyczny grzyb wydaje się wystrzeliwać z ziemi w parku miejskim w Budapeszcie. Rośnie między drzewami i wokół nich. To odlana w architekturze odpowiedź japońskiego architekta Sou Fujimoto na pytanie: Co to znaczy budować nowy budynek w zabytkowym parku?
Doświadczanie parku w pomieszczeniu
Każdy, kto wejdzie do domu kultury o powierzchni 9 000 m2 z salami koncertowymi, muzeum, biblioteką oraz licznymi salami warsztatowymi, będzie miał jedną stopę w 200-letnim parku Budapesztu, przynajmniej w strefie wejściowej. Podczas projektowania konstrukcji dachu Sou Fujimoto inspirował się kształtem fal dźwiękowych. Jednocześnie figlarnie pofałdowany baldachim jest przedziurawiony przez około 100 podobnych do kraterów zagłębień o różnych kształtach i rozmiarach, w których rosną parkowe drzewa. Konstrukcja dachu sprawia, że budynek harmonijnie wtapia się w otoczenie.
Granica między wnętrzem a zewnętrzem w tym budynku zaciera się jednak nie tylko w pionie, ale również w poziomie. Fasada składa się z 94 izolowanych termicznie paneli szklanych o wysokości do 12 metrów. W ten sposób koncertowicze są zawsze otoczeni naturą, nawet w przezroczystym holu wejściowym.
Otwarty dla wszystkich
Tak jak park nadal rośnie w budynku, sztuka tej instytucji kultury nadal ma wpływ na park. Zapewniają to sceny plenerowe, osłonięte dachem, ale otwarte ze wszystkich stron. Krótko mówiąc, na niektórych koncertach po prostu siedzi się w parku.
Otwartość na naturę, na publiczność, to program tego kulturalnego budynku. Swoją architekturą „Dom Muzyki Węgier” pokazuje, że sztuka i kultura są częścią miasta i jego codziennego życia, są otwarte i dostępne dla wszystkich.
Doskonałe wzornictwo i trwałość
Nic dziwnego, że „Dom Muzyki Węgier” przyciągnął uwagę międzynarodowej społeczności architektonicznej i kulturalnej. W 2019 roku został uznany za najlepszy projekt architektury publicznej w Europie w prestiżowym konkursie International Property Awards w Londynie, a w 2020 roku zdobył nagrodę American Music Cities Awards w kategorii Best Use Of Music In Property Development.
Uwagę zwróciła również zrównoważona koncepcja tego budynku. Obejmuje nie tylko energooszczędną technologię ogrzewania i chłodzenia, ale także maksymalne wykorzystanie naturalnych zasobów światła dziennego i wody deszczowej. Firma Geberit przyczyniła się do efektywnego odprowadzania ścieków za pomocą systemów spłukiwania i odwadniania. Dodatkowo Geberit wsparł elegancką aranżację wnętrz modelami Selnova Comfort i Smyle
Fakty
Geberit Know-how
Geberit Know-how
Galeria zdjęć
Zapisz się do eView Newsletter Geberit dla architektów
Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.
Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.