Miejsce nauki i zapamiętywania Danish Refugee Museum, Oksbøl (DK)

Nowe duńskie Muzeum Flugt stoi na terenie byłego obozu dla uchodźców w Oksbøl. Miejsce łączy w sobie historię i teraźniejszość.

Opowiadanie historii i zachowywanie historii – tym właśnie zajmuje się Duńskie Muzeum Flugt, zarówno pod względem treści, jak i architektury. Centrum edukacyjne i pomnik znajdują się w tym samym miejscu na zachodnim wybrzeżu w Oksbøl. W latach 1945–1949 mieścił się tu duży obóz dla uchodźców, w którym mogło przebywać aż 35 000 niemieckich wypędzonych.

Bardziej aktualne niż kiedykolwiek 

Na Facebooku recenzje nowego Muzeum Uchodźców Flugt są pozytywne: „Doskonały projekt i bardzo istotna wystawa” (© R_Hjortshoj)

Szpital tworzyły wówczas dwa domy z charakterystyczną czerwoną cegłą, małymi oknami i dachami pokrytymi czerwoną dachówką. Dziś należą one do ostatnich zabytków obozu i stanowią część muzeum zaprojektowanego przez pracownię architektoniczną BIG (Bjarke Ingels Group).

Oprócz historii niemieckich uchodźców z II wojny światowej Flugt skupia się także na strumieniach uchodźców, którzy przenieśli się do Danii w ciągu ostatnich 100 lat. „Muzeum jest poświęcone części naszej historii i jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek w związku z napływem uchodźców z Ukrainy w wyniku wojny” – powiedział duński architekt Bjarke Ingels po otwarciu w czerwcu 2022 r.

Remont zachowujący stare 

W 1945 r. w Oksbøl utworzono największy w Danii obóz dla uchodźców (© Blåvandshuk Local History Archive)
Teraźniejszość i przeszłość tworzą jedność: po lewej stronie nowoczesna dobudowa, po prawej dawne skrzydło szpitalne obozu dla uchodźców w Oksbøl (© R_Hjortshoj)

Od samego początku kluczowa była renowacja skrzydeł szpitala bez utraty ich wartości historycznej. Zewnętrznie pozostały niezmienione. Wewnątrz znajdują się sale kinowe, wystawiennicze, dydaktyczne i konferencyjne oraz kawiarnia.

Okrągły budynek o powierzchni 500 metrów kwadratowych łączy oba domy i tworzy kontrast pomiędzy starym i nowym. „Stworzyliśmy przestrzeń architektoniczną, która łączy historię i teraźniejszość” – mówi Bjarke Ingels.

Z zewnątrz trakt łączący wykonany ze stali Corten wygląda jak zamknięta ściana. Od wewnątrz harmonijnie komponuje się z dwoma ceglanymi budynkami ustawionymi pod kątem prostym względem siebie za pomocą drewnianych podpór, sklepionego sufitu i 80 000 żółtych cegieł.

Z okien widać wewnętrzny dziedziniec i las, w którym kiedyś znajdował się ośrodek dla uchodźców. Oprócz foyer, szatni, sklepu muzealnego i kasy biletowej w nowym budynku znajdują się także zaplecze sanitarne. Zbiorniki i system zasilania Mapress pochodzą od firmy Geberit.

Fakty 

Geberit Know-how

Geberit Know-how 

Galeria 

Zapisz się do eView Newsletter Geberit dla architektów

Pictures collage (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.