HAUT Amsterdam

Najwyższy drewniany budynek w Holandii, najwyższy poziom zrównoważonego budownictwa potwierdzony certyfikatem BREEAM i komfortowe warunki życia w sercu stolicy Holandii: HAUT Amsterdam oferuje tak wiele, również dzięki wsparciu w postaci know-how Geberit.

Zadanie nie było proste. W 2016 roku miasto Amsterdam zaprosiło do składania ofert na projekt budowlany na działce w Amstelkwartier – dawnej dzielnicy przemysłowej. Miał tam powstać budynek mieszkalny, wyróżniający się architektonicznie, ale także – spełniający najwyższe wymagania zielonego budownictwa.

Minęło pięć lat i Amsterdam może z uzasadnioną dumą pochwalić się nowym symbolem nowoczesnego, zrównoważonego stylu życia. Liczący 73 metry wysokości budynek mieszkalny to najwyższy drewniany obiekt w Holandii. Oferuje on mieszkańcom zachwycający widok na rzekę Amstel, marinę Stadshaven Amstelkwartier oraz park Somerlust.

Dla mieszkańców miasta 

HAUT Amsterdam (©Team V Architecture / Jannes Linders / Topview Luchtfotografie)

HAUT Amsterdam – nowy budynek mieszkalny w stolicy Holandii – ma do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko efektowną fasadę i piękne widoki. W 21-piętrowym obiekcie mieszczą się 52 mieszkania w średniej cenie.

Stabilność całej konstrukcji zapewniają betonowe fundamenty – absolutnie niezbędne w mieście takim jak Amsterdam, gdzie piwnice znajdują się na poziomie wód gruntowych. Główna konstrukcja jest jednak z drewna, którego w całym budynku wykorzystano 2,800 m³.

Zrównoważony materiał budowlany 

Drewno to zrównoważony materiał budowlany. Poddaje się recyklingowi, nie jest szkodliwe dla środowiska, a jego zasoby wciąż się odnawiają. Co więcej – drewno magazynuje CO², przyczyniając się do obniżenia jego zawartości w atmosferze. 2,800 m³ drewna, wykorzystanego do budowy HAUT Amsterdam, przechowuje 2,5 tony dwutlenku węgla, czyli tyle, ile przez rok emituje do atmosfery około 400 gospodarstw domowych.

A jednak to nie tylko wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego przyniosło rezultat w postaci najwyższego poziomu certyfikacji BREEAM* dla zielonego budownictwa. Ten budynek mieszkalny posiada wiele innych imponujących zalet. Aż 99 procent wody deszczowej jest gromadzone i wykorzystywane do nawadniania ogrodów na dachu przy użyciu systemu rurowego Geberit PE-HD. Z kolei system odprowadzający wodę Geberit Silent-db20 i Geberit Sovent to rozwiązania, które gwarantują oszczędność miejsca i spełniają najwyższe wymagania w zakresie izolacji akustycznej. Na fasadzie budynku zastosowano odbijające ciepło trzywarstwowe przeszklenia, a także panele słoneczne, generujące energię. Panele znajdują się również na dachu budynku. Maksymalne wykorzystanie światła słonecznego oraz system wentylacji kontrolowany przez czujniki CO² zasilane energią wiatru to sposób na idealny klimat we wnętrzach – prawdziwy luksus w sercu tak gęsto zaludnionego miasta.

*BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology) to wprowadzony w Wielkiej Brytanii system certyfikacji budynków oraz oceny ich ekologicznych i społeczno-kulturowych właściwości pod względem realizowania zasad zrównoważonego rozwoju.

Fakty 

Geberit Know-how

Geberit Know-how 

HAUT Amsterdam (©Team V Architecture / Jannes Linders / Topview Luchtfotografie)
HAUT Amsterdam (©Team V Architecture / Jannes Linders / Topview Luchtfotografie)

Zapisz się do eView Newsletter Geberit dla architektów

Kolaż zdjęć budynków referencyjnych (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.