Muzeum Dundee
Pierwsze szkockie muzeum designu – V&A Dundee
Mierzący 8500 metrów kwadratowych szkocki odpowiednik londyńskiego Victoria and Albert Museum jest domem dla zróżnicowanej przestrzeni wystawienniczej, początkujących studiów, sklepiku, kawiarni i restauracji. Kiedy otworzono je we wrześniu, wystawa poświęcona projektom najsłynniejszych liniowców „Ocean Liners: Speed and style” przyciągnęła tłumy.
Jednak muzeum – jako pierwsze w Szkocji poświęcone w całości projektowaniu – przyciągało przede wszystkim nazwiskiem Kengo Kumy. Słynny dzięki reinterpretacji tradycyjnych japońskich kształtów spotykanych w budownictwie i technikach kontrukcji, architekt stworzył budynek składający się z dwóch odwróconych piramid, położonych na brzegu rzeki Tay.
V&A Dundee to muzuem designu, mieszczące się w szkockim Dundee, niecałe półtorej godziny drogi na północ od Edynburga. To tam japoński architekt, Kengo Kuma, stworzył swój pierwszy projekt na brytyjskiej ziemi. Położone blisko szkockiej części Morza Północnego muzeum ze swoją wyróżniającą się betonową fasadą z pewnością wywoła fale na powierzchni współczesnej architektury.
Japoński mistrz podbijający Europę
Kengo Kuma założył w Japonii studio architektoniczne Spatial Design Studio. Jako uznany projektant wykładał na Uniwersytecie Columbia, Uniwersytecie w Illinois, i Uniwersytecie Keio, gdzie zrobił doktorat. Jednym z jego najsłynniejszych projektów jest Stadion Narodowy w Tokio, zbudowany na Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku. Jest uznawany powszechnie za najbardziej rozpoznawalnego japońskiego arhitekta.
Filozofia Kengo Kumy opiera się na przywracaniu tradycyjnych, japońskich nurtów w budownictwie i reinterpretowaniu ich, aby odpowiadały wyzwaniom współczesności. Według architekta da się nawiązać relację między naturą i budynkiem – wystarczy poszanować przestrzeń zamiast ją zdominować.
Plac budowy w centrum uwagi
Umiejscowienie na majestatycznej rzece Tay zwraca uwagę na połączenie między miejskim a naturalnym otoczeniem. Objawia się to poprzez zaskakujące panoramy w obu kierunkach podczas spaceru wokół muzeum. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że budynek zagłębiony w rzekę i znajdujący się nad jej powierzchnią na wysokości 19,5 metra, już na etapie budowy stał się popularnym miejscem do robienia zdjęć.
W poszanowaniu dóbr naturalnych
Przy bliższym kontakcie, okazuje się liczne zagłębienia poziomych linii to ułożone listwowo warstwy betonu. Każda z nich waży ponad cztery tony. Ułożone jedna nad drugą, nadają całemu budynkowi surowego charakteru. Według Kengo Kumy, to klify nieodległego Morza Północnego zainspirowały go do tego projektu.
Cały budynek był również projektowany zgodnie z zachowaniem norm certyfikacji BREEAM w zakresie zużycia energii. Dzięki wykopaniu ponaddwustumetrowych szybów w głąb ziemi, możliwe stało się wykorzystanie energii geotermalnej. Pozyskane 800 tysięcy kWh energii rocznie przeznaczane jest na ogrzewanie muzeum, 500 tysięcy – na chłodzenie.
V&A Dundee
Właściciel budynku: Rada Miejska Dundee
Architekt: Kengo Kuma & Associates
Otwarcie: Wrzesień 2018
Geberit Know-How