Muzeum Ruchu Harcerskiego w obronie wspólnoty i dziedzictwa harcerstwa polskiego
Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie pełni funkcje wystawiennicze, badawczo-naukowe i edukacyjne. Mateż tworzyć atrakcyjną dla dzieci i młodzieży przestrzeń spędzania czasu wolnego. Zlokalizowane jest w symbolicznym miejscu - Forcie “Łapianka“ w Borku Fałęckim, będącym częścią historycznej Twierdzy Kraków. Zrewitalizowany w ostatnich latach obiekt o zabytkowym statusie, znacząco wpłynął na koncepcję architektoniczną samego budynku muzeum. Za jego projekt odpowiadają architekci z Pracowni Architektonicznej Ferdzynowie z Łodzi.
- Zrealizowany projekt powstał na podstawie koncepcji naszej pracowni, która została wybrana w konkursie architektonicznym przeprowadzonym w roku 2011. Jej istotą było połączenie istniejącego budynku fortu z nowoprojektowaną kubaturą. Łącznikiem między nimi jest całkowicie przeszklony hol. Jednocześnie projektowana rozbudowa uwzględniała uwarunkowania konserwatorskie, przede wszystkim zachowanie „równi ogniowej”. W koncepcji konkursowej zakładaliśmy także wyeksponowanie we wspomniany holu „ściany narażonej” istniejącego budynku fortu – opowiadają autorzy projektu, Bożena i Jacek Ferdzynowie.
Realizacja stanowi ciekawe połączenie nowoczesnej architektury z zabytkowym obiektem kubaturowym i jest przykładem wkomponowania nowej zabudowy w istniejący teren. Dwukondygnacyjne muzeum łączy nowopowstałe pomieszczenia z istniejącym budynkiem koszar, do których prowadzi przeszklony od góry hol. Znajdą się tam m.in. pomieszczenia przeznaczone na ekspozycję muzealną, sala konferencyjna, sale seminaryjne, punkt gastronomiczny, pomieszczenia przeznaczone do przygotowywania zbiorów, a także zaplecze socjalne dla biwaków harcerskich. Nic więc dziwnego, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie przy ul. Fortecznej 28 otrzymało tytuł „Budowy Roku 2021” w kategorii: Obiekty przebudowane i rewitalizowane o wartości powyżej 23 mln zł w konkursie PZITB oraz wyróżnienie w konkursie „Zabytek Zadbany”.
- Na etapie konkursu przedstawiona koncepcja była postrzegana, jako bardzo śmiała i dość kontrowersyjna. Po ponad 10 latach została w całości zrealizowana, zgodnie z opracowanym przez naszą pracownię projektem architektonicznym. Należy podkreślić, że projekt rewitalizacji i rozbudowy przedmiotowego fortu został wykonany z dużym szacunkiem dla zabytkowej substancji i walorów krajobrazowych terenu – dodają architekci.
Pod wspólnym dachem
By nie zakłócać historycznego układu fortu, nowe pomieszczenia zostały umieszczone pod ziemią i częściowo przykryte zielonym, a częściowo szklanym dachem. Takie rozwiązanie wymagało jednak specjalnego systemu odprowadzania wody deszczowej z dachu. Do projektu wybrano system grawitacyjny odwodnienia dachu firmy Geberit, która już od dziesięcioleci wyznacza nowe standardy w zakresie odprowadzania wody deszczowej. To rozwiązanie, które sprawdza się wtedy, gdy wielkość zlewni jest za mała, a tym samym ilość wody nie jest w stanie wypełnić systemu. Wykonanie bezpiecznego systemu odwodnienia dachu gwarantują tu wysokiej klasy konwencjonalne wpusty dachowe, które są szczelnie łączone z hydroizolacją. Dedykowane są one również do dachu zielonego i odwróconego, dzięki czemu doskonale odnalazły się w projekcie. Dodatkowym atutem był fakt, że proponowane metody odwodnienia Geberit są kompleksowe, a ich dobór do sytuacji budowlanej niezwykle prosty.
- W rozwiązaniu wewnętrznej struktury funkcjonalnej budynku, przyjęto możliwie najmniejszą ingerencję w istniejącą strukturę fortu. Z tego też powodu wszystkie instalacje sanitarne zlokalizowano w części projektowanej. Nawiewy i wywiewy wentylacyjne do istniejących pomieszczeń poprowadzono poprzez ścianę południową fortu, z wykorzystaniem pierwotnych kratek wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu w historycznym budynku poprowadzone są wyłącznie instalacje elektryczne. Szklany dach przekrywający główny hol budynku oraz przeszklona ściana wejściowa stanowią, swego rodzaju łącznik między otwartym krajobrazem a wnętrzem budynku – tak wyjaśniają założenia projektu instalacji jego autorzy.
Opowieść o harcerstwie polskim
W zrewitalizowanym wnętrzu fortu, a także w dobudowanym budynku o łącznej powierzchni użytkowej 3 tys. mkw. przewidziano dwie ekspozycje stałe. Wystawa „Fort Jugowice - dziedzictwo miejsca”, otwarta jesienią 2022 r., opowiada o historii fortu, jego znaczeniu w odcinku południowym Twierdzy Kraków, architektonicznych rozwiązaniach militarnych Jugowic, a także codziennej aktywności załogi fortu. Druga ekspozycja, poświęcona dziejom i dziedzictwu harcerstwa na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem Małopolski i Krakowa, zostanie otwarta w roku 2023. Będzie ona prowadzona według dwóch narracji. Pierwsza, o ideowo-problemowym charakterze, ma na celu przybliżyć szerszemu gronu główne idee i metody wychowawcze harcerstwa w oparciu o jego symbole - Krzyż Harcerski, lilijka, mundur oraz zasady, jak przyrzeczenie i prawo harcerskie. W ten sposób ma przygotować zwiedzających do drugiej z form opowieści (wymagającej już pewnego wtajemniczenia i dojrzałości) – poznania meritum harcerstwa, które oparte jest na fundamentalnych wartościach jakimi są służba, braterstwo i samodoskonalenie. Wszystko to jednak podane jest w nowoczesnej, atrakcyjnej dla młodych ludzie (i nie tylko) formie przy wykorzystaniu multimedialnych narzędzi. Stąd w muzeum będą organizowane akcje edukacyjne wykorzystujące kreatywność odwiedzających, lekcje muzealne, konkursy, warsztaty, spotkania z młodzieżą, projekcje filmowe, koncerty, konferencje. Na jego terenie przewidziany jest także plac biwakowy, na którym namioty będą mogli stawiać harcerze.
Nowoczesny charakter
Sam budynek Muzeum Ruchu Harcerskiego jest przy tym bardzo nowocześnie wyposażony i przyjaznym osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Dobrym na to przykładem są znajdujące się w obiekcie łazienki, gdzie znalazły się stelaże podtynkowe Geberit oraz ceramika i akcesoria marki Koło. To właśnie one przesądzają o dostępnym charakterze pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Wykorzystano tu bowiem wyposażenie łazienkowe z kolekcji Nova Pro oraz Nova pro bez barier, zaprojektowane z myślą o osobach z ograniczeniami ruchowymi.
Pozwala ono na bezpiecznie korzystanie z łazienki osobom niepełnosprawnym, dając im niezależność i wygodę, ale także – ze względu na nowoczesny design – daje ogromne możliwości aranżacyjne. Komfortowe korzystanie z łazienek zapewniają także akcesoria z kolekcji Lehnen. Funkcjonalne poręcze ścienne (proste, kątowe oraz łukowe) oraz praktyczne siedziska gwarantują poczucie bezpieczeństwa podczas podstawowych czynności higieniczno-sanitarnych. Dzięki temu Muzeum jest dostępne dosłownie dla każdego.