Dom magazynujący CO² Openly Valley, Widnau (CH)

Wyznaczanie nowych standardów w branży budowlanej - szwajcarski przedsiębiorca Andy Keel postawił sobie za cel osiągnięcie tego celu. Dzięki specjalnie opracowanemu systemowi konstrukcyjnemu dąży on nie tylko do budowania w sposób neutralny dla klimatu, ale także do wykorzystania budynków jako pochłaniaczy CO².

Wykorzystanie budynków do magazynowania CO² i osiągnięcie celów klimatycznych porozumienia paryskiego z 2050 r. już dziś: kierując się pragnieniem stworzenia lepszej przyszłości dla trójki swoich dzieci, Andy Keel opracował Openly, system budowlany, który realizuje ten ambitny cel.

Elastyczność i trwałość 

Cegły konopne są używane we wnętrzu największego domu konopnego w Europie. (© Openly / Jens Ellensohn)

Dom wielorodzinny w Widnau z 19 mieszkaniami jest pierwszym tego typu obiektem w Europie, który w pełni wykorzystuje ten innowacyjny system i został zbudowany całkowicie neutralnie pod względem emisji CO² - dzięki biogenicznemu wychwytywaniu dwutlenku węgla. Wiąże się to przede wszystkim z wykorzystaniem materiałów, które pochłaniają duże ilości CO² podczas wzrostu, takich jak niektóre rodzaje drewna lub roślin. Ilość pochłoniętego CO² jest skrupulatnie obliczana i certyfikowana. W Widnau budynek składa się z drewnianej ramy, która oprócz magazynowania CO² oferuje również niezwykłą elastyczność i trwałość.

Konstrukcję można rozbudowywać i modyfikować, dzięki czemu przestrzeń mieszkalną w Widnau można dostosować do przyszłych potrzeb. Wydłuża to żywotność budynku, co jest decydującym czynnikiem w ograniczaniu emisji CO². Ponadto komponenty są łączone lub skręcane ze sobą, dzięki czemu można je łatwo zdemontować i ponownie wykorzystać.

Największy dom z konopi w Europie 

Cegły konopne są używane we wnętrzu największego domu konopnego w Europie.(© Openly / Jens Ellensohn)

Kolejną cechą budynku jest wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak glina i konopie. Szybko rosnący surowiec jest wykorzystywany między innymi jako materiał izolacyjny w postaci specjalnie opracowanego betonu konopnego o nazwie „Cancret”, który może przechowywać netto 100 kilogramów CO² na metr sześcienny. Budynek jest również największym domem z konopi w Europie.

Niezależnie zweryfikowane deklaracje środowiskowe produktów 

Łazienki wyposażone są w toalety i umywalki marki Geberit. (© Openly / Jens Ellensohn)

Klient położył również nacisk na jakość i trwałość w aranżacji wnętrz. Łazienki zostały wyposażone w ceramikę Geberit. Andreas Wäger, kierownik działu wsparcia technicznego w szwajcarskiej firmie Geberit, wyjaśnia: „Nasze produkty ceramiczne są dostarczane z niezależnie zweryfikowanymi deklaracjami środowiskowymi produktu (EPD), które pokazują ich ślad ekologiczny”. Pomaga to między innymi w obliczaniu ogólnego bilansu CO² budynku.

Ponadto szwajcarska firma Geberit wspiera projekt ochrony lasów fundacji myclimate w Tanzanii poprzez dobrowolne certyfikaty CO², a tym samym kompensuje nieuniknione emisje CO² z produkcji ceramiki. Według Andy'ego Keela te certyfikaty CO² były również decydującym czynnikiem w procesie decyzyjnym.

Fakty 

Geberit know-how

Produkty Geberit zastosowane w projekcie

  • WC i umywalka iCon
  • Przycisk spłukujący Sigma20
  • System kanalizacyjny Silent-db20
  • Systemy doprowadzania wody FlowFit i PushFit
  • Panel akustyczny SilentPanel

Zapisz się do eView Newsletter Geberit dla architektów

Kolaż zdjęć (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.