Kiedy Pluvia ratuje piłkę nożną Stadiony na całym świecie

System odwadniania dachów Pluvia jest instalowany na wielu stadionach piłkarskich. Ma to sens z różnych powodów.

Kiedy pada silny deszcz, gra w piłke nożną nie jest zabawna – przynajmniej nie, gdy stoisz na boisku. Jednak wiele stadionów piłkarskich ma zadaszone widownie, z których wiele jest wyposażonych w system odwodnienia dachu Pluvia. W rezultacie publiczność świętuje na sucho.

System zasysa wodę z dachu przez wloty przypominające garnek, wykorzystując podciśnienie. Rury szybko wypełniają się całkowicie wodą. Powstaje zamknięty, szybko płynący słup wody. Siła ssania generuje wysoką wydajność odwadniania, więc na dachu potrzeba stosunkowo niewiele wlotów. Dzięki tej mocy woda może płynąć poziomo na większe odległości do rur spustowych.

Korzyści dla architektury i budownictwa 

Zdaniem Andreasa Mosebacha, menedżera produktu firmy Geberit, punkty te stanowią główną zaletę systemu w budowie stadionów. Dach rzadko przykrywa cały stadion. Boisko pozostaje otwarte, ściany są tylko na zewnątrz. Można tam po prostu zainstalować rury spustowe, dzięki czemu nie da się uniknąć dłuższych rur poziomych. „Pluvia jest zatem idealnym rozwiązaniem do budowy stadionów”.

Do tego dochodzi duża pojemność rynien drenażowych w litrach. „Dach stadionu ma dużą powierzchnię”, mówi menedżer produktu. „System odwadniający Pluvia osiąga wysoką wydajność przy niewielkiej ilości materiału. Tak więc cały dach stadionu można odwodnić za pomocą zaledwie kilku rur spustowych”, mówi Andreas Mosebach. Oznacza to, że system zajmuje niewiele miejsca i oferuje dużą swobodę architektoniczną, co jest ważnym czynnikiem przy budowie stadionu. „Stadiony to zazwyczaj architektoniczne eksponaty”.

Na całym świecie Pluvia jest używana na stadionach piłkarskich. Oto kilka z nich:

Allianz Arena, Monachium, Niemcy (© Pixabay)

Allianz Arena, Monachium, Niemcy

Zaprojektowana przez architektów z Bazylei Herzog & de Meuron i otwarta w 2006 roku Allianz Arena w Monachium jest uważana za ikonę współczesnego budownictwa stadionowego. Zewnętrzna powłoka wpada w powierzchnię dachu, zdobi ją prawie 2800 poduszek powietrznych w kształcie rombu. Obciążenia dachu przenoszone są na zewnątrz z 48 stalowych dźwigarów na podpory konstrukcji żelbetowej. Na sklepieniu dachowym montowany jest system odwodnienia dachu Geberit Pluvia. Do jego połączenia z rurami spustowymi zastosowano giętkie rury przyłączeniowe. (Zdjęcie: Pixabay)

Baku Olimpiyat Stadyumu, Baku, Aserbaidschan (© Andrey Khrobostov / Alamy Stock Photo)

Baku Olimpiyat Stadyumu, Baku, Azerbejdżan

Stadion narodowy w Baku może pomieścić nieco ponad 69 000 widzów. To stadion piłkarski i arena lekkoatletyczna w jednym. Panele przymocowane do elewacji lśnią jasnymi kolorami, dzięki czemu przypominają nieco Allianz Arena w Monachium. Stalowy dach musiał być specjalnie obliczony na tymczasowe obciążenia, takie jak wiatr, ale także na ugięcia i naprężenia. Na powierzchni dachu stadionu Geberit Pluvia zapewnia doskonałe odprowadzanie wody. (Zdjęcie: Andrey Khrobostov / Alamy Stock Photo)

Vodafone Arena, Stambuł, Turcja (© DB Architecture & Consulting)

Vodafone Arena, Stambuł, Turcja

W nowej siedzibie klubu piłkarskiego Beşiktaş może zasiąść 42 000 widzów. Stadion znajduje się na europejskim brzegu Bosforu z widokiem na dzielnicę Üsküdar. Dzięki ochronie zabytków zachowała się część starego stadionu z fasadą południową i zachodnią bramą wjazdową. Architektowi udało się połączyć stare elementy z nowoczesną koncepcją. Dach stadionu składa się z membrany z włókna szklanego pokrytej silikonem. Pluvia odprowadza deszczówkę z dość płaskiego dachu. (Zdjęcie: DB Architecture & Consulting)

Stadion Cape Town, Kapsztad, Południowa Afryka (© Pixabay)

Stadion Cape Town, Kapsztad, Południowa Afryka

Pierwotnie zbudowany na 64 000 miejsc, stadion Mistrzostw Świata w RPA w Kapsztadzie znajduje się w pobliżu wybrzeża Atlantyku, ale także blisko centrum Kapsztadu. Stadion wyróżnia się szczególnie zakrzywionym dachem ze szkła laminowanego. Wykonany jest z przezroczystego szkła pośrodku, z emaliowanym pierścieniem na zewnątrz, aby zmniejszyć intensywność ciepła i światła. Odwodnienie dachu odbywa się za pomocą systemu Geberit Pluvia. (Zdjęcie: Pixabay)