Zwycięzca projektu łazienka na 6 m2 Wywiad z architektem Carstenem Wraae

Z inicjatywy firmy Geberit międzynarodowi architekci rywalizowali ze sobą i prezentowali swoje koncepcje łazienki na 6 metrach kwadratowych. Duńska pracownia architektoniczna Bjerg Arkitektur wygrała międzynarodowy konkurs ze swoim projektem “Serenity“.

Carsten Wraae Jensen, kierownik projektu i architekt, wie, co ma znaczenie przy projektowaniu łazienek o powierzchni 6 mkw.

Duńscy architekci z Bjerg Arkitektur są przyzwyczajeni do małych łazienek (© Wilfred Gachau)

Ty i Twój zespół wygraliście międzynarodowy konkurs Geberit dzięki swojej łazience o powierzchni 6 m2 o nazwie Serenity. Jakie są mocne strony Waszego projektu łazienki?

Nasz zespół skupił się na dawaniu poczucia spokoju i pogody ducha osobie, która będzie korzystała z tej przestrzeni. Zastosowaliśmy drewno, materiał, który żyje i wywołuje emocje. Łazienka to jedna z niewielu przestrzeni, w których możemy zamknąć drzwi i być całkowicie dla siebie. Powinien czuć się komfortowo w relaksującej atmosferze.

Jak udało się Wam to osiągnąć?

Staraliśmy się nie chcieć zbyt wiele na raz. Szczególną uwagę zwróciliśmy na materiały i ich fakturę, a także na zintegrowany design. Do tego wykorzystaliśmy lustro ze zintegrowanym oświetleniem. Ważna była dla nas również czystość. Zdecydowaliśmy się na nieskomplikowane, łatwe w czyszczeniu produkty, które wyglądają elegancko ze względu na ich jednolitą powierzchnię. Nasz projekt łazienki jest realistyczny i przystępny cenowo.

Zadanie polegało na stworzeniu atrakcyjnego projektu łazienki na 6 mkw. z uwzględnieniem sześciu głównych wymagań. Co przyciągnęło Was do udziału w tym konkursie?

Wykonujemy wiele projektów dla szkół, przedszkoli i innych obiektów socjalnych, gdzie musimy uwzględnić wiele wymagań technicznych. Realizacja projektu tego pokoju o powierzchni 6m2 spodobała nam się, ponieważ było to coś innego. Wielu powiedziałoby, że 6m2 jest małe. Dla naszej praktyki architektonicznej w Danii jest to w rzeczywistości dość duże. W Kopenhadze budowa jest droga, więc jesteśmy przyzwyczajeni do znacznie mniejszych planów mieszkań.

Jakie było największe wyzwanie i jak sobie z nim poradziliście?

Aby stworzyć przestrzeń, która jest jednocześnie zrównoważona i funkcjonalna. Nie chcieliśmy integrować produktów, które tylko dobrze wyglądają. Muszą też być praktyczne. Naszą ideą było stworzenie zrównoważonej przestrzeni z dużym oknem i widokiem na przyrodę, która zaprasza do marzeń.

Jeśli zaglądasz do katalogów lub odwiedzasz salony, widzisz przeważnie przestronne łazienki. Rzeczywistość jest często inna: wiele osób ma mało miejsca w łazience. Jakie masz wskazówki, jak sprawić, by małe przestrzenie były funkcjonalne i interesujące?

Kiedy wchodzisz do pokoju, rzeczy, które przechowujesz w łazience, nie powinny przyciągać Twojej uwagi. Spróbuj znaleźć system i ukryć rzeczy codziennego użytku. Stwórz trochę miejsca na spokojniejszą atmosferę. Pamiętaj, że potrzebujesz miejsca przed toaletą, prysznicem i przed umywalką. Te metry kwadratowe można łączyć poprzez sprytne rozmieszczenie produktów. W ten sposób oszczędzasz miejsce.

Fakty 

O Bjerg Arkitektur

O Bjerg Arkitektur 

Bjerg Arkitektur to duńska rodzinna firma architektoniczna założona w 1987 roku. Oprócz trzech biur w Danii znajdują się one w Oslo, Warszawie i Santiago. Odpowiedzialne i zrównoważone budownictwo od wielu lat jest głównym celem Bjerg Arkitektur. Od 2007 roku Bjerg Architecture intensywnie pracuje nad renowacją energetyczną oraz budynkami pasywnymi i ultraniskoenergetycznymi.

Ich szeroka gama referencji znajduje się zarówno w domenie prywatnej, jak i publicznej. Są szczególnie znani z projektowania żłobków, szkół i mieszkań socjalnych.

Galeria zdjęć