Łazienka bez barier Nowe poczucie swobody ruchu

Nowoczesne projekty łazienek dla osób niepełnosprawnych łączą w sobie wysoką funkcjonalność z wysoką estetyką i stylowym wzornictwem. Umożliwiają i ułatwiają samodzielne korzystanie osobom w każdym wieku, niezależnie od ograniczeń ruchowych i stopnia mobilności. Projektując prywatne i publiczne toalety bez barier, należy wziąć pod uwagę nie tylko prawne wytyczne ogólnobudowlane, ale przede wszystkim dobre praktyki i potrzeby osób niepełnosprawnych

Łazienka bez barier musi być funkcjonalna i bezpieczna 

umywalka w łazience dla osób z niepełnosprawnością
umywalka dostosowana do wymagań łazienki dla osób z niepełnosprawnoscią

Łazienki i toalety publiczne powinny być dostosowane do potrzeb wszystkich ludzi, a w szczególności osób z niepełnosprawnością. Pozwala to na swobodny dostęp do wielu usług i znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej.

Udostępnienie dobrze zaprojektowanych i użytecznych łazienek i toalet publicznych bez barier ma szczególne znaczenie w takich miejscach, jak:

  • centra handlowe, dworce, lotniska, punkty usługowe, hotele i restauracje, muzea, kina, teatry,
  • szpitale, przychodnie, domy opieki, ośrodki rehabilitacyjne, ale także baseny, siłownie i kluby fitness, co ma ułatwić osobom z niepełnosprawnością korzystanie z tego rodzaju obiektów,
  • biura, urzędy, szkoły, przedszkola, uniwersytety, co ma umożliwić dostęp do edukacji i możliwość pracy zawodowej na każdym poziomie.

Wytyczne formalne określające sposób organizacji łazienek dla osób z problemami w poruszaniu się (pamiętajmy, że warto tu także pomyśleć o seniorach) są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W rozdziale 6 zawarte są informacje dotyczące organizacji toalety publicznej. Wymiary nie są precyzyjnie podane, ale znajdziemy informacje, które pomagają w zaprojektowaniu funkcjonalnej przestrzeni. Te wytyczne warto uzupełnić o dobre praktyki i wskazówki opisane w europejskiej normie DIN 18040 poziomie.

łazienka bez barier

Projektując łazienkę bez barier, należy trzymać się zaleconych wytycznych, ale warto przyjrzeć się też specjalnym potrzebom osób, które będą z niej korzystać. Dodatkowo, toalety dla osób ze specjalnymi potrzebami powinny zawierać szereg udogodnień, aby zlikwidować jak najwięcej potencjalnych ograniczeń. Praktyka pokazuje, że dobrze sprawdzają się:

  • uchwyty i poręcze – obok umywalki, pod natryskiem, koło WC i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie się przy korzystaniu z łazienki,
  • siedzisko pod prysznicem lub stabilny stołek,
  • mata antypoślizgowa do wanny,
  • równa antypoślizgowa posadzka,
  • automatyczne podajniki ręczników papierowych,
  • bezdotykowe dozowniki mydła,
  • lustro uchylne z poręczą do ustawienia kąta nachylenia, dostępne z poziomu osoby siedzącej na wózku inwalidzkim,
  • bezdotykowe lub jednouchwytowe baterie z termostatem,
  • automatycznie spłukiwane toalety,
  • włączniki światła z czujnikami ruchu,
  • automatycznie otwierane drzwi z samodomykaczem.

Wyposażenie łazienki bez barier może być zarówno funkcjonalne, ekonomiczne i ekologiczne. Automatycznie sterowane wyłączniki światła, wody, mydła i ręczników to nie tylko wygoda, ale także ograniczenie ich zużycia i realne oszczędności. Świetnie sprawdzają się tu elektroniczne krany Geberit uruchamiające strumień wody przy zbliżeniu, samospłukujące toalety czy bezdotykowe urządzenia podnoszące poziom higieny, znacznie ograniczające czas potrzebny na sprzątanie i zmniejszające zużycie środków chemicznych.

Miska ustępowa i umywalka dla osób z niepełnosprawnościami - komfort korzystania z łazienki dla każdego

miska WC dla osób z niepełnosprawnoscią
umywalka w łazienkach bez barier

W trosce o każdego użytkownika, Geberit proponuje dedykowane linie produktowe do łazienek dla osób niepełnosprawnych (np. Selnova Comfort). To wyposażenie zaprojektowane specjalnie z myślą o wyjątkowych potrzebach osób z ograniczoną sprawnością i dla seniorów.

  • Umywalka dla osób z niepełnosprawnościami o wzmocnionej konstrukcji, niewielkiej głębokości i specjalnie wyprofilowanej misie ułatwia wspieranie się na krawędzi oraz pozwala na wygodne mycie rąk. Płaska umywalka dla osób niepełnosprawnych pozwala na łatwe podjeżdżanie wózkiem i manewrowanie.
  • Syfon oszczędzający miejsce – osoby na wózkach podjeżdżające do umywalki napotykają na różne przeszkody, np. wystający syfon i inne elementy instalacji. Aby temu zapobiec należy zastosować syfon umywalkowy oszczędzający miejsce, o innej konstrukcji niż tradycyjny odpływ.
  • Wydłużona miska ustępowa bez barier ułatwia przesiadanie się z wózka lub balkonika na siedzisko muszli. Pomocne są także wyprofilowane deski sedesowe i siedziska do misek WC dla niepełnosprawnych, które dzięki specjalnej konstrukcji ułatwiają korzystanie z toalety bez względu na poziom sprawności ruchowej.
  • Stelaże podtynkowe o wzmocnionej konstrukcji – Geberit w swojej ofercie posiada zarówno WC kompakty dla niepełnosprawnych, jak i stelaże ze spłuczkami do zabudowy, które są przystosowane do wymogów łazienek dla osób o specjalnych potrzebach. Projektanci opracowali specjalny model stelaża Geberit Duofix, który umożliwia montaż dodatkowych poręczy w strefie WC. Dzięki temu każdy uchwyt można zamocować na trwalszej niż ściana powierzchni, co zapewnia większą wytrzymałość i podnosi bezpieczeństwo.
  • Uchwyty i poręcze – portfolio produktów Geberit zawiera wytrzymałe i przystosowane do warunków łazienkowych stalowe uchwyty do mocowania na ścianie, podłodze lub na stelażu.

Oferta uzupełniona jest o siedziska prysznicowe, uchylne regulowane lustra i specjalne deski sedesowe dla osób niepełnosprawnych.

Nowoczesne wyposażenie Geberit do łazienek bez barier 

łazienka BB
stelaż podtynkowy duofix dla łazienki bez barier

Równolegle z rozwojem technologii, Geberit wprowadza wiele nowych funkcjonalności do swoich produktów, także tych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Wśród innowacyjnych rozwiązań warto wymienić:

  • toalety myjące i miski WC z funkcją bidetu – pozwalają zachować wysoką higienę, mają ogromny potencjał jako wyposażenie łazienki dla osób z ograniczeniami ruchowymi,
  • natryski bezbrodzikowe – powierzchnia w kabinie prysznicowej zlicowana a posadzką oznacza nie tylko bezproblemowy dostęp, ale także znaczne ułatwienie podczas manewrowania w kabinie; równa powierzchnia posadzki daje też możliwość montażu większych kabin typu walk-in,
  • krany elektroniczne – baterie uruchamiające strumień wody po zbliżeniu pozwalają nie tylko uniknąć trudności z „odkręceniem” wody, ale także pozwalają na znaczne oszczędności; dodatkową zaletą jest doposażenie baterii w termostat, aby od razu uzyskać wodę o zadanej temperaturze;
  • automatycznie spłukiwane toalety – moduły do spłuczek Geberit automatycznie włączają spłukiwanie po skorzystaniu z toalety; bezdotykowy system całkowicie eliminuje problem z uruchomieniem spłuczki;
  • specjalnie wzmocnione elementy montażowe stelaży podtynkowych do podwieszanych toalet z regulacją wysokości pozwalają zamocować miskę WC na takiej wysokości, jaka najlepiej odpowiada potrzebom osób z niej korzystających.

Więcej szczegółów o produktach znajduje się w katalogu produktów

Videos