Relacja z konferencji Geberit Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana
Za nami dwa wyjątkowe wydarzenia z udziałem znakomitych gości: konferencja i bankiet dla architektów kubaturowych i architektów wnętrz, organizowane przez Geberit.
28 września w Pawilonie SARP w Warszawie odbyła się konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. Wydarzenie było okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat tego, jak świat architektury i budownictwa może oddziaływać na kryzysy społeczne. Dzięki zaproszeniu Geberit, do Polski przyleciał Shigeru Ban – japoński architekt, który działalnością zawodową stara się wpływać na otaczającą go rzeczywistość. Razem z ekspertami ze swojej dziedziny opowiedział o przedsięwzięciach związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Zwieńczeniem konferencji był wieczorny bankiet Geberit Thinking Forward, podczas którego poznaliśmy strategiczne zmiany, które przechodzi obecnie Geberit.
Shigeru Ban o swojej misji
Wydarzeniu „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” towarzyszyły prelekcje oraz dyskusje ekspertów. Magda Maciąg - architektka, członkini zarządu Oddziału Warszawskiego SARP i pełnomocniczka ds. programowych Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK, jako prowadząca konferencje powitała wszystkich zgromadzonych. Serię inspirujących wystąpień rozpoczął gość honorowy, architekt Shigeru Ban, wykładem „Balancing Architectural Works and Social Contributions”. Architekci, studenci i wszyscy zainteresowani tematyką, dowiedzieli się od zdobywcy Nagrody Pritzkera, zwanej „architektoniczną Nagrodą Nobla”, jak wyglądają kulisy jego zawodowych działań.
Realizacje Paper Partition System w Polsce
Po wykładzie japońskiego architekta, na scenie występowali “agenci Shigeru Bana“. Peter Morgenstein pokazał, jak architektura powinna wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi. Sposoby wykorzystania Paper Partition System w Ukranie pokazał Oleksiy Vostrykov. Rury tekturowe Shigeru Bana zastosowano również na terenie Polski. Dzięki współpracy wielu instytucji na początku marca 2022 roku projekt japońskiego twórcy pojawił się w miejscach przygotowanych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiadali Artur Jőrgen, Jerzy Łątka i Hubert Trammer. To właśnie z ogromną pomocą Huberta Trammera doszło do organizacji konferencji z Shigeru Banem w Warszawie.
Wśród specjalistów z dziedziny architektury i działalności społecznej, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, znaleźli się także Łukasz Piątek, Kosma Kołodziej, Anna Pashynska, Tania Pashynska, Anca Bolohan, Magda Garncarek i Dorota Sibińska. Niezwykłe spotkanie zakończyło się sesją pytań do wszystkich prelegentów.
Uroczyste zakończenie konferencji
Wyjątkowe wydarzenie „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” zostało zakończone wieczornym bankietem. Geberit zaprosił architektów, media i osoby bliskie marce na event „Geberit: Thinking Forward”. Ponad 200 uczestników gali powitał Przemysław Powalacz, prezes Geberit Polska. Następnie o zmianach strategicznych w firmie opowiedział Adrian Burzyk, dyrektor odpowiedzialny za dział Projekty i Technologie. Część merytoryczna zakończyła się odsłonięciem instalacji Hanczar Studio, autorstwa: Przemysława Słowika i dr Szymona Hanczara. Rzeźba cieszyła się dużym zainteresowaniem zaproszonych gości i była doskonałym tłem do dyskusji na temat zmian strategicznych w Geberit. Instalacja ROTA ET SPECULUM powstała w wyniku inspiracji przejścia części serii marki Koło do portfolio Geberit.